7 maja 2011
Monumentalny finał
VIII Symfonia Gustava Mahlera zakończyła 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater” . To monumentalne dzieło zgromadziło w częstochowskiej Archikatedrze tłumy słuchaczy. Wymagający wielomiesięcznych przygotowań i specjalnych zabiegów logistycznych utwór był wspaniałym finałem tegorocznej edycji. Festiwalowa publiczność wszystkich wykonawców nagradzała gromkimi brawami, a sami artyści podkreślali ciepłe przyjęcie ze strony słuchaczy.
Pragniemy gorąco podziękować uczestnikom Festiwalu i już teraz zapraszamy na kolejną edycję.
fot. Marcin Szpądrowski
Festiwal przygotowali dla Państwa:
Małgorzata Nowak, Dyrektor Ośrodka Promocji Kultury i Festiwalu
Mariola Florek, odpowiedzialna za działania teatralne
Katarzyna Szewczyk, koordynatorka Etno*cy
Magdalena Winkler, zajmująca się kontaktami z zagranicznymi artystami
Danuta Morawska, kierownik biura Festiwalu
Robert Sękiewicz, szef Galerii Ośrodka, grafik
Bogumiła Jodłowska, główna księgowa
Ada Plaszczyk, rzeczniczka prasowa Festiwalu.
6 maja 2011
Powrót do korzeni
Gospel i muzyka cerkiewna – dwa koncerty tak bardzo popularne wśród częstochowskiej publiczności wypełniły program przedostatniego dnia Festiwalu "Gaude Mater". Black Voices, grupa pięciu znakomitych solistek z Wielkiej Brytanii, przeniosła uczestników koncertu do Afryki i na Karaiby. Lucjusza Andersa, jednego z słuchaczy, zachwyciło przede wszystkim niezwykłe poczucie rytmu, ciekawe brzmienie niskich głosów oraz świetnie dobrany repertuar.
Wieczorem w Kościele Prawosławnym wystąpił zespół Rustavi. Męski chór zaprezentował słuchaczom, jak gruzińska muzyka brzmiała dawniej. Koncert znakomicie oddał klimat śpiewów bizantyjskich. Prof. Irena Marciniak, po wysłuchaniu zespołu, powiedziała: "To był bardzo wyrafinowany koncert, skierowany do słuchacza znającego arkana muzyki. Tym bardziej zaskoczył mnie jego odbiór: Rustavi wzbudził wielki aplauz publiczności".
Dzisiaj ostatnie festiwalowe wydarzenie: na finał w Archikatedrze zabrzmi VIII Symfonia Gustava Mahlera. Początek koncertu o godz. 18:00.
5 maja 2011
"Idealna harmonia głosów"
Na wczorajszym koncercie w Kościele Seminaryjnym pojawiła się ogromna publiczność – melomani z całej Polski zjechali do Częstochowy, aby posłuchać jednego z najbardziej cenionych na świecie zespołów wokalnych. Wokaliści King’s Singers przed koncertem podkreślali, że cieszą ich kolejne propozycje koncertów w nowym miejscu, z nowym programem: "Każdy występ jest dla nas ogromnym przeżyciem i nowym wspaniałym doświadczeniem". W tym roku artyści pracują nad przygotowaniem utworów polskich kompozytorów. Utwory te zaprezentowane zostaną m.in. podczas koncertu zespołu w Londynie (10 listopada 2011) w ramach projektu "Polish Sacred Music Gaude Mater 2011", organizowanego przed Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater".
4 maja 2011
Festiwal na półmetku
"Mistrzostwo wykonania, mistrzostwo interpretacji", "czołowy polski chór, jeden z najlepszych w Europie", "artyści reagują na każdy, nawet najmniejszy, gest dyrygenta" – tak o występie Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis mówili słuchacze wczorajszego koncertu pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego. Krzysztof Pośpiech zwrócił uwagę na wyjątkowy klimat i nastrój koncertu, ciszę panującą wśród publiczności. Niespodzianką dla uczestników było prawykonanie dwóch utworów zmarłego w 2010 roku kompozytora: "Święty, święty, święty" i "Twoja cześć, chwała".
Kolejna propozycja to gratka dla miłośników teatru. Tryptyk "Osąd" w reżyserii Jerzego Kaliny, Pawła Passiniego i Leszka Mądzika zafascynował licznie zgromadzoną publiczność. "Zaczęło się fantastycznie, a potem było jeszcze lepiej" – powiedział po spektaklu jeden z widzów.
Dzisiejsze przedpołudnie to ostatnie spotkanie seminarium muzykologicznego. Po wykładzie O. Witolda Kaweckiego i prof. Alberto Turco, uczestnicy wysłuchali Marka Dyżewskiego, który opowiadał o twórczości Jana Sebastiana Bacha. Seminarzyści, podsumowując tegoroczne zajęcia, napisali: "Chociaż stanowimy pod każdym względem bardzo zróżnicowaną grupę, to chcąc brać odpowiedzialność za rozwój kultury, niezbędnego elementu wychowania i bytu we współczesnym świecie, przyjeżdżamy co roku do Częstochowy. (…) Poziom koncertów, ich program i wykonawstwo było na bardzo wysokim poziomie".
Choć połowa Festiwalu już za nami, nadal na melomanów czeka wiele niepowtarzalnych muzycznych przeżyć. Dziś w Kościele Seminaryjnym wystąpi gwiazda tegorocznej edycji: brytyjski zespół King’s Singers. Początek koncertu o godz. 21:00.
3 maja 2011
Muzyka dawna odradzająca się niczym feniks
Wieczorny koncert francuskiego zespołu "La Fenice" przyciągnął ogromną rzeszę melomanów. Krzysztof Pośpiech podkreśla niezwykłą sprawność muzyków: "Każdy z instrumentalistów i wokalistka wykonują muzykę wysoko wyspecjalizowaną. Robią to z olbrzymim znawstwem stylu XVI i XVII wieku. Artyści dysponują wyjątkową techniką, dzięki czemu słuchacze odnoszą wrażenie, jakby utwory były niezwykle proste wykonawczo, a przecież one zawierają skomplikowane figury melodyczno-rytmiczne".
Wcześniej w Galerii Ośrodka Promocji Kultury odbyło się otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Aldony Mickiewicz. "Item alio modo, czyli o tym samym inaczej, to moja opowieść o rzeczach, które towarzyszą nam w życiu"– mówiła podczas wernisażu artystka. Opowiedziała o przywiązaniu do łaciny i dystansie do zgiełku codzienności. A. Mickiewicz duże znaczenie przywiązuje do ciągłości sztuki poprzez wieki i do twórczości, która wyraża postawę wobec życia.
Dzisiejsze popołudnie i wieczór to koncerty chorały gregoriańskiego i muzyki H. M. Góreckiego oraz spektakl pt. "Osąd".
Tych wszystkich, którzy nie mogli wziąć udziału w inauguracji Festiwalu, oraz tych, którzy pragną jeszcze raz posłuchać Andreasa Scholla, zapraszamy dziś do Polskiego Radia Katowice, gdzie o godz. 21:15 retransmitowany będzie pierwszy koncert tej edycji "Gaude Mater".
2 maja 2011
Festiwal rozpoczęty
W 20. rocznicę 6. Światowego Dnia Młodzieży zainaugurował 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Znów w Częstochowie spotkał się chrześcijański Wschód i Zachód – "dwa płuca Europy", o których mówił Ojciec Święty Jan Paweł II. Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił, że podczas Festiwalu nasze miasto staje się ekumenicznym centrum kultury.
Koncert inauguracyjny należał do wybitnego kontratenora Andreasa Scholla i Morphing Chamber Orchestra. Mimo niesprzyjającej, wietrznej pogody, publiczność zgromadzona pod jasnogórskim szczytem uczestniczyła w wyjątkowej muzycznej uczcie. "Orkiestra znakomita, piękny głos solisty, bajeczna technika" – tak o niedzielnym występie mówił Krzysztof Pośpiech, zasiadający w Radzie Artystyczno-Programowej Festiwalu od początku jego istnienia.
W poniedziałkowe przedpołudnie po raz pierwszy w tym roku spotkali się uczestnicy seminarium muzykologicznego. O. Witold Kawecki swój wykład poświęcił duchowości sztuki współczesnej: "O duchowości można mówić na dwa sposoby. Może to być duchowość psychiczna, czyli uwewnętrznienie pewnych zagadnień, problemów. Może to być też duchowość religijna, czy nawet chrześcijańska, gdzie aspekty sacrum są wprost czynione".
Przed nami jeszcze dwie festiwalowe propozycje: wystawa Aldony Mickiewicz oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu francuskiego zespołu La Fenice. Serdecznie zapraszamy!
1 maja 2011
Etno*c zakończona
Trzecia edycja Etno*cy należała do kultury kurdyjskiej i japońskiej.
W piątek w Teatrze S gościliśmy studentów z Kurdystanu oraz mistrza gry na tanburze Ali Akbara Moradi wraz z synami Arashem i Kouroshem.
Podczas degustacji potraw Kurdowie opowiadali o tradycyjnych obiadach w gronie rodzinnym. Ryż, duszone mięso i jarzyny to podstawowe elementy każdego posiłku. Uczestnicy pokazu mogli spróbować m.in. deseru z… makaronu.
O kulturze społeczności kurdyjskich i trudnościach w jej kultywowaniu opowiadał Yiannis Kanakis. Wykładowca Uniwersytetu Exeter mówił o przekazywanej niemal wyłącznie ustnie kulturze społeczność Yaresan, tak niechętnie prezentującej swoje tradycje obcokrajowcom.
W sobotni wieczór przenieśliśmy się do Japonii. Na ścianach Konduktorowni pojawiły się fotografie Ze’eva Aleksandrowicza oraz prace Mariusza Szmerdta: kwiaty wiśni malowane tuszem japońskim na papierze ryżowym.
„Tylko w Japonii w każdym domu jest miejsce, w którym oddaje się hołd kulturze” – tak mówił Mirosław Błaszczak podczas swojego wykładu o mieszkaniu Japończyków o tokonomie – wnęce, w której wisi malowidło lub zwój z kaligrafią oraz stoi ikebana.
Nie zabrakło opowieści o gejszach, prezentacji tradycyjnego kimona (wartego 12.000 zł!!!) oraz wszechobecnej elektronice, która dotarła nawet do japońskich łazienek.
Na zakończenie wieczoru uczestnicy Etno*cy obejrzeli spektakl „Atsumori – Wojownik z rodu Tairów”, poprzedzony prelekcją dr. Jakuba Karpoluka.
Fotorelacja Piotra Krasa:
Wieczór japoński
Inauguracja Festiwalu "Gaude Mater"
Uroczysty Koncert Inauguracyjny z udziałem Andreasa Scholla i Morphing Chamber Orchestra już dziś na Błoniach Jasnogórskich o godz. 20:00. Wydarzenie to jest dostępne dla wszystkich mieszkańców, pielgrzymów i turystów.
Koncert będzie transmitowany na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.
Jutro zapraszamy do wysłuchania magazynu kulturalnego "Więcej kultury proszę" w Polskim Radiu Katowice: Anna Musialik rozmawiać będzie z Małgorzatą Nowak, Dyrektor Festiwalu "Gaude Mater".